Letos se Vám opět představí práce Juraje Horňáka, které otevírají veřejný prostor a zvou všechny kolemjdoucí k zapojení se v rámci interaktivních instalací / her, známých i dávno zapomenutých.
Juraj Horňák je mladý architekt a designér ze Slovenska. Jeho způsob práce je více řízený procesem, než výsledkem. V architektonické oblasti ho nejvíce zajímá téma aktivizace veřejného prostoru zábavnou a hravou formou. Fascinuje ho především fenomén hry, její aplikace přímým či koncepčnějším způsobem. Projekty, na kterých pracuje, sahají od jednoduchých skic, maleb a instalací až po interiérový design, architekturu a urbanistické zásahy.
Nejstarší hra na světě – Game of Ur
Game of Ur pochází ze starověké Mezopotámie z města Ur, kde sa tato hra pro dva hráče hrála před zhruba 5000 lety. Game of Ur byla postupně úplně zapomenuta, proto ji pravděpodobně neznáte. Relativně nedávno k ní však byla přeložena pravidla ze staré hliněné desky, a tak si ji můžete zahrát i Vy! Hra je velmi jednoduchá a dynamická. Za starých časů lidé v Mezopotámii věřili, že hra má schopnost předpovídat hráčův osud. Troufáš si i ty otestovat svoje štěstí?
Běžně je hra vyrobena z kamene či dřeva a vejde se na jakýkoliv malý stůl. Jurajova verze je ušita z látky a potřebujeme pro ni celou místnost. Přijďte si zahrát největší verzi nejstarší společenské hry na světě!
Pokud však chcete vsadit na klasiku, Juraj pro Vás připravil také stálici společenských her – Backgammon či hru Mankala, která stejně jako Ur sahá svým původem až do starověku.